NOVINKY

arr3Výhercovia súťažeVýhercovia súťaže, ktorá sa konala v našej pivnici počas Modranských pivníc 2018. Zo správnych... arr3Daruj ochutnávkuDaruj ochutnávku. Prekvapte svoju rodinu, priateľov alebo obchodných partnerov darčekovou poukážkou... arr3Daruj víno s originálnou etiketouVianoce, svadba, narodenie dieťata, životné jubileum, narodeniny, promócie, stužkové .......... sú...

KONTAKTY

Víno Kmeťo
Vinárska 12
Modra 900 01
tel: +421 0905 491 430
info@vinokmeto.sk

Úvod »O víne»Charakteristika odrôd»Rulandské biele

O víne / Rulandské biele

Rulandské biele
 

Rulandské biele

Vína z odrody Rulandské biele sú chuťovo plné a extraktívne. Aróma pripomína citrusové plody s tónmi lipového kvetu, prípadne iných kvetov. Kyselina by mala byť svieža, súčasne nie príliš drsná, ale príjemná.

Synonymá:
Česká a Slovenská republika: Burgundské biele, Ruland, Burgund, Burgunda, Pinot blanc
Francúzsko: Pinot blanc, Blanc de Champagne, Morillon blanc
Nemecko, Rakúsko: Weisser Burgunder, Weisser Klevner
Taliansko: Pinot bianco

Pôvod a rozšírenie:
Zaraďuje sa do skupiny burgundských odrôd. Vzniklo pravdepodobne ako púčiková mutácia z Rulandského sivého. Toto je poznateľné na ojedinelých kroch, kde sa môže vyvíjať sivé aj biele hrozno. V Alsasku sa Rulandské biele pestovalo už v 14. storočí. V burgundských viniciach sa preukázateľne nachádzalo v 16. – 17. storočí. Odtiaľ sa pravdepodobne rozšírilo do celej Európy. 
Na Slovensku sa v súčasnosti pestuje na 874,5 ha, čo je 5,78 % z celkovej plochy vinohradov. Zaregistrované bolo v roku 1971.

Morfológia:
List: Stredne veľký, najčastejšie okrúhly. Čepeľ je lievikovitá, ale aj zvlnená, na spodnej strane hladká. Najčastejšie je 3 – 5 laločnatá s plytkými výrezmi. Stopka je pomerne krátka.
Strapec: Malý až stredne veľký, 100 – 120 mm dlhý, bobule sú na strapci husto nasadené.
Bobuľa: Malá až stredná, v priemere 12 – 15 mm dlhá, guľatá so zaokrúhleným vrcholom, žltozelená.

Fenológia:
Rulandské biele pučí stredne skoro, kvitne v prvej polovici júna. Mäknutie bobúľ začína v druhej dekáde augusta. Odroda zreje v priebehu októbra.

Agrobiológia:

Poloha a pôda: Na polohu má vysoké požiadavky. Nutné sú polohy dostatočne teplé, s veľmi kvalitným oslnením z dôvodu dobrého vyzrievania hrozna. Vhodné sú mierne svahy s južnou expozíciou. Požiadavky na pôdu sú stredné až vysoké. Vhodné sú hlboké pôdy s dostatočnou vododržnosťou. Vhodné sú i pôdy teplé, suchšie, najlepšie štrkovito hlinité alebo sprašové.
Rez a vedenie: Odrodu možno pestovať na vysokom i strednom vedení s rezom na ťažne. Odporúčané zaťaženie je 8 – 10 plodonosných očiek na m2.
Úroda: Môže dosiahnuť výnos až 12 t.ha-1. Cukornatosť sa pohybuje v závislosti od ročníka v rozpätí 17 – 23 °NM. Obsah kyselín býva žiaduco vyšší v rozsahu 9 – 12 g.l-1.

Enológia:

Pri výrobe akostných vín dbáme na dobré odkalenie suroviny aby sme obmedzili prechod negatívnych látok z prípadných hubovitých chorôb do vína. Víno potom vyrábame za pridania vybraného kmeňa kvasiniek pri teplotách 18 – 22 °C.
Pri zbere kvalitného hrozna v prívlastkových kategóriách môžeme vyrábať rôzne štýly vína. Vynikajúcu zrelosť hrozna a zdravotný stav môžeme využiť k výrobe vína, ktoré bude odrazom daného ,,terroir“. Takéto vína sa vyrábajú technológiou spontánneho kvasenia pri riadení teploty a miernom odkalení muštu.
Z Rulandského bieleho je možné vyrábať akostné vína. Veľmi zaujímavé sú však vína v prívlastkových kategóriách. Pre kvalitné prívlastkové Rulandské biele však nestačí iba dosiahnutá cukornatosť, ale všetky kvalitatívne parametre musia byť vo veľmi dobrej kvalite – aromatické látky, kyseliny, minerálne látky. Vína z odrody Rulandské biele sú chuťovo plné a extraktívne. Aróma pripomína citrusové plody s tónmi lipového kvetu, prípadne iných kvetov. Kyselina by mala byť svieža, súčasne nie príliš drsná, ale príjemná.

 

 

 


Yjc5N