NOVINKY

arr3Výhercovia súťažeVýhercovia súťaže, ktorá sa konala v našej pivnici počas Modranských pivníc 2018. Zo správnych... arr3Daruj ochutnávkuDaruj ochutnávku. Prekvapte svoju rodinu, priateľov alebo obchodných partnerov darčekovou poukážkou... arr3Daruj víno s originálnou etiketouVianoce, svadba, narodenie dieťata, životné jubileum, narodeniny, promócie, stužkové .......... sú...

KONTAKTY

Víno Kmeťo
Vinárska 12
Modra 900 01
tel: +421 0905 491 430
info@vinokmeto.sk

Úvod »O víne»Charakteristika odrôd»Hetera

O víne / Hetera

Hetera

 

Pôvod odrody:Pochádza z inzucht – heterózneho kríženia z roku 1965, kedy šľachtiteľka skrížila inzuchtmý semenáč Tramínu červeného č.76/10 s inzuchtným semenáčom Veltlínskeho červeno-bieleho č.73/6. Šľachtiteľské označenie Hetery je BA-H TČ x VČB 4/13.

Morfologická charakteristika: List je stredne veľký, okrúhly, 5-7 laločnatý, hlboko vykrojený. Čepeľ je na rube husto chĺpkatá. Stopkový výrez je zakrytý s okrúhlym dnom a vajcovitým priesvitom. Zúbky sú ostré s rovnými stranami. Stopka je krátka, fialkastá. Strapec je stredne veľký, hustý, výrazne krídlatý, kónický. Bobuľa je malá, guľatá, tmavočervená. Dužina je mäsitorozplývavá, obsažnej chuti, šupka stredne pevná.

Biologická charakteristika: Pučanie je neskoré, bobule začínajú mäknúť začiatkom septembra a zber hrozna začína v druhej dekáde októbra. Jarnými mrazmi netrpí, zimným stredne odoláva. Pri preventívnej ochrane sú peronospóra a múčnatka dobre zvládnuteľné, hrozno nehnije. Rastie stredne silno, listy porast zahusťujú. Patrí do teplých oblastí a hlbokých pôd. Úrodnosť je vysoká – 16-19 t.ha-1, cukornatosť hrozna tiež – 22 – 29 kg.hl-1 pri obsahu kyselín 8-9 g.l-1.

Hospodárska využiteľnosť: Patrí medzi vzácne odrody, ktoré pri vysokej úrodnosti poskytujú aj vysokú cukornatosť. Pri nižšej cukornatosti nad 23 kg.hl-1 poskytuje prírodne sladké vína s typickou chlebovinkou a dlhou dobou zretia. Pri nižšej cukornatosti sú vína hrubšie, preto je treba každoročne so zberom hrozna počkať.


NjI5MDQ